RSS Feed

Tulipan i czekoladki – czyli Dzień Kobiet współcześnie

Tradycja związana z obchodami Dnia Kobiet ma już ponad 100 lat. W tym czasie do 8 marca przekonywało się coraz więcej krajów. Obecnie aż 54 oficjalnie uznaje święto pań.

Życzenia na Dzień Kobiet

fot. sxc.hu/johnnyberg

Przyjęło się, że w Dzień Kobiet mężczyźni obdarowują bliskie im panie, a także koleżanki drobnymi upominkami oraz kwiatami. Co ciekawe, np. w Rumunii 8 marca obchodzony jest nie tylko Dzień Kobiet, ale również Dzień Matki.

Zobacz również poważne życzenia z okazji Dzień Kobiet w iWoman.pl

Włoski zwyczaj nakazuje z kolei, by tego dnia paniom wręczać gałązki akacji srebrzystej. Taki sam prezent, uzupełniony jeszcze czekoladkami otrzymują również Rosjanki. Kwiaty to także jeden z popularniejszych prezentów na Dzień Kobiet w krajach Europy Środkowo Wschodniej oraz na Bałkanach.

W czasach PRLu obchody święta pań były niemal obowiązkowe. Z zakładów pracy kobiety otrzymywały prezenty: mydło, ściereczki czy rajstopy. Co ciekawe, w związku z panującą wtedy sytuacją gospodarczą, wiele z pań nie mogło doczekać się 8 marca. Dzień był bowiem doskonałą okazją do uzupełnienia braków. W latach 80. do tych prezentów dołączyły również goździki. Z czasem zamiast nich panowie zaczęli wręczać kobietą tulipany.

No Comments

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.